Pradžia
en

Žymiam „Gewandhauso“ orkestrui Vilniuje diriguos Liūto ordino riteris

Leipcigo „Gewandhauso“ orkestras yra klasikinės muzikos pasaulio legenda. Tačiau jo pirmasis pasirodymas Lietuvoje – ir vienintelis Baltijos šalyse – rugpjūčio 28 d. vertas dėmesio dar ir dėl to, kad prie dirigento pulto Nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje stos vienas iš pačių ryškiausių mūsų laikų dirigentų Riccardo Chailly. Tarp šio muziko pelnytų apdovanojimų yra Italijos Didžiojo karininko ordinas ir Nyderlandų karalienės Beatričės įsegtas Liūto riterio ordinas.

Pradėjęs profesinę karjerą kaip legendinio Claudio Abbado asistentas Milano „La Scala“ operos teatre, o prieš tai jaunystėje žavėjęsis ritmenbliuzu (buvo grupės būgnininkas), šiandien Riccardo Chailly (g. 1953) yra vienas iš originaliausių ir žymiausių simfoninės muzikos interpretuotojų.
Jis ypač išgarsėjo, kai 1988 m. tapęs Amsterdamo „Concertgebouw“ orkestro vyriausiuoju dirigentu ir meno vadovu, ilgainiui pavertė šį kolektyvą ryškų meninį veidą turinčiu, geriausių Europos orkestrų sąraše besipuikuojančiu orkestru. Vadovavimo „Concertgebouw“ dešimtmečio proga Nyderlandų karalienė Beatričė 1998 m. dirigentui įsegė Liūto riterio ordiną.

Leipcigo „Gewandhauso“ orkestrui, prie kurio dirigento pulto stovintį R. Chailly išvysime Vilniuje, jis pirmą kartą dirigavo dar 1986 m. Zalcburgo festivalyje, o šio kolektyvo muzikos vadovu tapo 2005 m. rugsėjį. 2008 m. sutartis buvo pratęsta ir toliau „Gewandhauso“ orkestrui R. Chailly vadovaus iki 2015 m.

Šis dirigentas ypač garsėja kaip įdomus kompozitoriaus Gustavo Mahlerio simfoninės muzikos interpertuotojas. Vilniuje girdėsime R. Chailly diriguojamą diringą G. Mahlerio Šeštąją simfoniją a-moll. Pasak autoritetingos interneto enciklopedijos allmusic.com, R. Chailly yra dinamiškos, kartais net kontroversiškos muzikinės prigimties dirigentas, mėginantis keisti klausytojų ir kolegų požiūrį į tradicinį simfoninį repertuarą. Ypač daug įrašų su R. Chailly diriguojamomis R. Mahlerio simfonijomis išleido firma „Decca“.  

Antroji R. Chailly muzikinė „meilė“ yra opera, tiksliau sakant, ji buvo pirmoji. Mat 1978 m. Riccardo Chailly kaip dirigentas debiutavo Milano „La Scala“ teatre. Beje, čia 2006 m. jis dirigavo ir mūsų Violetai Urmanavičiūtei debiutuojant „La Scala“ scenoje Aidos vaidmeniu.
R. Chailly yra dirigavęs Vienos, Miuncheno, Niujorko, Londono, Ciuricho ir kitose didžiosiose operos scenose, 1986–1993 m. ėjo Bolonijos „Teatro Comunale“ muzikos vadovo pareigas. Tarp jo įrašų netrūksta ir operų, pavyzdžiui, G. Rossini „Pelenė“ su Cecilia Bartoli. Dirigentas domisi ir baroko muzika, antai parengė J. S. Bacho „Pasijos pagal Matą“ atlikimą, kur įdomiai derėjo šiuolaikinio orkestro skambesys ir baroko stilistika.

R. Chailly taip pat yra dirigavęs Berlyno, Vienos, Miuncheno, Niujorko filharmonijos, Londono ir Čikagos simfoniniams, Klivlando ir Filadelfijos orkestrams. 1984 m. dirigavo Zalcburgo festivalio atidaryme, su įvairiais orkestrais pasirodė Zalcburgo Velykų, Liucernos festivaliuose, garsiuosiuose BBC rengiamuose „Promenadų“ koncertų cikluose, koncertavo bene visuose pasaulio žemynuose.
Už nuopelnus Italijos Respublikai Riccardo Chailly 1994 m. buvo apdovanotas Didžiojo karininko ordinu, 1998 m. tapo Italijos Respublikos Didžiojo kryžiaus ordino riteriu, 2010 m. pelnė Alexanderio Zemlinsky’io ir „Orphée d’Or Prix von Herbert von Karajan“ apdovanojimus.

Leipcigo „Gewandhauso“ orkestro koncertas vyks rugpjūčio 28 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre Vilniuje. Koncerto rengėjai: LNOBT, „Vilniaus festivaliai“, Vilniaus miesto savivaldybė. Generalinis rėmėjas – „Bosca“.

Naujienlaiškio prenumerata

Loading