Pradžia
en

Verdi, Nekrošius ir LNOBT atlikėjai užhipnotizavo Lenkijos publiką

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro trupė tik ką grįžo iš gastrolių Lenkijoje, kur 22-ajame Bydgoščiaus operos festivalyje gegužės 6 d. rodė Giuseppe’s Verdi operą „Otelas“. Lietuviai buvo laukiami ypač nekantriai – bilietai į spektaklį išgraibstyti akimirksniu, o po spektaklio atlikėjai palydėti ilgų ovacijų.

Bydgoščiaus operos festivalio publika ypač nekantriai laukė režisieriaus Eimunto Nekrošiaus pastatymo. Lenkijoje jis puikiai žinomas ir gerbiamas kaip didis dramos teatro meistras, tad ypatingą susidomėjimą žadino galimybė išvysti operinį E. Nekrošiaus pastatymą. Juolab jog netoli Bydgoščiaus esančioje Torunėje vyksta senas tradicijas turintys teatro festivaliai, tad susidomėjusios publikos nepritrūko ir operai.

Vis dėlto publika, atėjusi į spektaklį dėl E. Nekrošiaus, operai pasibaigus susižavėjimą reiškė atlikėjams – LNOBT solistams su dabar jau kviestiniu sopranu, Sandra Jaunušaite, priešaky, teatro chorui ir Martyno Staškaus diriguojamam orkestrui. Spektaklį pritaikyti naujai erdvei padėjo režisieriaus asistentė Jūratė Sodytė.
Netrukus po spektaklio pasirodžiusioje recenzijoje teigiama: „Taip ilgai trunkančių publikos ovacijų senokai negirdėjome.“ (Anita Nowak, www.teatrdlawas.pl, 2015 05 07).

Recenzijoje „Otelas“ vertas ovacijų“ rašoma: „Penktąjį Bydgoščiaus operos festivalio vakarą Šekspyras, Verdis ir Nekrošius užhipnotizavo publiką „Otelu“. Šių trijų genialių kūrybinių asmenybių sąveika lėmė, jog pamatėme daugeliu atžvilgiu iškilų, neeilinį kūrinį. (…)
Sandra Janušaitė – Dezdemona – visus pranoko vokaliai. Jos sopranas, šviesus, o drauge stiprus, beveik glostė klausytojus savo delikatumu skambant laimingų meilės akimirkų epizodams, ir graudino širdis tragizmo kupinu skausmu, pavyzdžiui, akistatoje su iš pavydo pamišusiu Otelu. Arija „Ave Maria“ nuskambėjo lyg nuausta iš šilko ir šviesos. Solistė pakerėjo ypatingu nuoširdumu, žavėjo precizikos meistriškumu, o visų pirma – turbūt dievo duotu talentu.
Puikiai tą vakarą skambėjo orkestras. Dirigentas Martynas Staškus išgavo iš partitūros neįtikėtiną įtampą ir energiją. Jis ne vedė orkestrą, bet greičiau jį pakylėjo savo emocijų galia ir ypatingos batutos meno precizikos pagalba.“

Bydgoščiaus operos festivalyje LNOBT vieši ne pirmą kartą. Prieš keletą metų čia buvo rodyta Jacques’o Fromentalio Halevy opera „Žydė“, kurią režisavo Günteris Krämeris. Tąkart taip pat dirigavo Martynas Staškus.

Po spektaklio tardamas pasveikimo žodį atlikėjams, Bydgoščiaus „Opera Nova“ teatro vadovas, dirigentas Maciejus Figas patikino, jog LNOBT būtinai bus kviečiamas į festivalį ir ateity. Juo labiau, jog Bydgoščiuje LNOBT choras ir orkestras lygiagrečiai gastroliniam „Otelui“ ruošėsi ir operos „Fidelijus“ premjerai, kuri laukia Vilniuje. Tad vieną repeticiją svečiuose skyrė naujajam veikalui.

Taigi nebūtų nuostabu, jei kita opera, kurią vilniečiai veš į Bydgoščiuje rengiamą ambicingą operos festivalį, bus Oskaro Koršunovo režisuojamas ir M. Staškaus diriguojamas „Fidelijus“.

Lenkijoje raip pat dainavo Leonardo Gramegna (Italija), Dainius Stumbras, Audrius Rubežius, Laima Jonutytė, Arūnas Malikėnas, Rafailas Karpis, Egidijus Dauskurdis, Ignas Misūra. Spektaklyje dalyvavo Bydgoščiaus „Opera Nova“ vaikų choras.

Šių metų Bydgoščiaus operos festivalis trunka dvi savaites, programoje – septyni spektakliai keturių Lenkijos bei trijų užsienio teatrų: greta LNOBT čia viešės operos trupė iš Slovakijos ir baleto trupė iš Kinijos.

Beata Baublinskienė
2015 05 08

Naujienlaiškio prenumerata

Loading