Pradžia
en

Šventiniame koncerte – garsūs dirigentai Justus Frantz ir Krzysztof Penderecki

Lapkričio 19 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre vyksiančiame iškilmingame koncerte „Muzikos žvaigždės lapkričio Vilniuje“ gausiame būryje scenos žvaigždžių publika išvys ir keturis dirigentus – greta mūsų batutos meistrų Roberto Šerveniko ir Martyno Staškaus pasirodys užsienio dirigavimo pažibos, iškilios muzikos asmenybės Justus Frantzas (Vokietija) ir Krzysztofas Pendereckis (Lenkija).

Garsus vokiečių dirigentas, pianistas, įvairiapusė muzikos pasaulio asmenybė Justus Frantzas plačiausiai žinomas kaip garsiojo Šlėzvigo-Holšteino muzikos festivalio įkūrėjas bei ilgametis vadovas (1986–1994). Tačiau galbūt ne visi žino, kad J. Frantzas buvo pirmasis užsienio atlikėjas, sutikęs atvykti koncertuoti Lietuvoje po Sausio įvykių 1991 metais.
LNOBT generalinis direktorius Gintautas Kėvišas, anuomet Filharmonijos vadovas, prisimena: „Justus Frantzas pats pasisiūlė atvykti. Beje, koncertas vyko Operos teatre, nes Filharmonija tuo metu buvo rekonstruojama. Labai gerai prisimenu tą laiką. Justus Frantzo koncertas su Lietuvos kameriniu orkestru įvyko, berods, vasario 6-ąją.
Auomet J. Frantzas jau buvo solidi ir įtakinga asmenybė Vokietijoje, Šlėzvigo-Holšteino festivalio įkūrėjas ir vadovas, puikus pianistas. Jo festivalyje lankydavo Leonardas Bernsteinas, J. Frantzas yra padaręs įrašų su Herbertu von Karajanu, kuriuos išleido „Deutsche Grammophon“. Beje, šiais metais teko lankytis Berlyne Justus Frantzo 70-mečio šventėje. Tai yra labai ryškus menininkas, įvairiapusė mocartiško plano asmenybė. Todėl labai norėjosi, kad jis atvyktų į Vilnių šiam šventiniam koncertui“.
Justus Frantzas švetiniame gala koncerte „Muzikos žvaigždės lapkričio Vilniuje“ diriguos dvi ištraukas iš Gioacchino Rossini operų – Rozinos kavatiną iš operos „Sevilijos kirpėjas“ (dainuos Joana Gedmintaitė) bei operos „Vilhelmas Telis“ uvertiūrą, griežiant LNOBT simfoniniam orkestrui.

Į šventinį vakarą Vilniuje atvyksta ir garsus lenkų kompozitorius bei dirigentas Krzysztofas Pendereckis. Tai viena įdomiausių mūsų dienų muzikos pasaulio asmenybių – XX a. muzikos kūryboje lūžį įvykdęs kūrėjas bei 41-erius metus iš rankų batutos nepaleidžiantis dirigentas, kuriam teko muzikuoti su pačiais garsiausiais Europos kolektyvais bei atlikėjais. K. Pendereckis yra ir nuoširdus Lietuvos muzikos visuomenės draugas. Jo rengiamame festivalyje Luslavicuose nuo pat 1980-ųjų lankėsi visas būrys Lietuvos muzikų – kompozitoriai Bronius Kutavičius, Feliksas Bajoras, Vilniaus kvartetas, muzikologas Vytautas Landsbergis ir daugelis kitų. Šie festivaliai ženkliai prisidėjo prie Lietuvos muzikos populiarinimo svetur.
Pats K. Pendereckis ne kartą viešėjo Vilniuje, dirigavo savo kūrinius – pastarąjį kartą prieš metus, kai kompozitoriaus 80-mečio proga Vilniaus festivalio programoje skambėjo jo „Lenkiškasis requiem“. Beje, didingasis opusas buvo atliekamas LNOBT scenoje, kurioje daugiau nei prieš dešimtmetį, taip pat Vilniaus festivalio programoje, buvo rodoma ir K. Pendereckio komiškoji opera „Karalius Ūbas“.
Koncerte „Muzikos žvaigždės lapkričio Vilniuje“ maestro diriguos Čakoną iš „Lenkiškojo requiem“ griežiant Lietuvos kameriniam orkestrui.

Beata Baublinskienė
2014 11 13

Nuotraukose: Krzysztof Penderecki (Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka iš Vilniaus festivalio archyvo) ir Justus Frantz (Michailo Raškovskio nuotrauka iš Nacionalinės filharmonijos archyvo).