Pradžia
en

„Skrajojančio olando“ solistai – iš R. Wagnerį regėjusio Memelio

„Skrajojančio olando“ autorius, vokiečių operos genijus Richardas Wagneris, bent du kartus yra lankęsis Lietuvoje. 1836 m. Klaipėdoje – tuometiniame Memelyje – su Karaliaučiaus teatro trupe, kurioje dirbo dirigentu, ir 1839 m. Lietuvos pajūriu bėgdamas nuo Rygos kreditorių Karaliaučiaus link. Iš ten laivu plaukdamas į Londoną pateko į audrą, ir ši patirtis jį įkvėpė sukurti operą apie vietos nei žemėje, nei danguje nerandantį jūrininką – „Skrajojantį olandą“ (1843 m.).

Šią operą lapkričio 26 d. rodo Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras.
Taip susiklostė, kad keturi spektaklyje dainuojantys solistai yra kilę – bent jau profesine prasme – iš R. Wagnerį kadaise regėjusios Klaipėdos. Olandą dainuojantis Almas Švilpa ir jo mylimąją Zentą įkūnijanti Sandra Janušaitė, kaip ir Audrius Rubežius (Erikas) bei Laima Jonutytė (Mari) yra Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos absolventai. Žinoma, vėliau jie studijavo Muzikos ir teatro akademijoje Vilniuje, tačiau pirmieji žingsniai, matyt, neatsitiktinai žengti jūros skalaujamoje Klaipėdoje.

Beje, A. Švilpą ir S. Janušaitę karjera ilgainiui nuvedė į Vokietiją, Eseno „Aalto“ operos trupę. Bosas-baritonas A. Švilpa yra šio teatro solistas jau nuo 1996 metų, S. Janušaitė „Aalto“ scenoje dainuoja nuo 2013-ųjų. Jiedviem Esene teko susitikti ir scenoje – šių metų gegužę ir birželį dalyvavo naujame Antoníno Dvořáko „Undinės“ pastatyme.

Almas Švilpa bent keletą kartų per sezoną nuolat grįždamas padainuoti Lietuvoje, yra atlikęs įvairių vaidmenų ne tik Esene, bet ir Zalcburgo festivalio, Miuncheno, Berlyno, Dresdeno, Štutgarto, Vienos ir kitose operos scenose, Maskvos didžiajame teatre. Solistas dirbo su tokiais dirigentais kaip Danielis Barenboimas, Kentas Nagano, Vladimiras Jurovskis, Aleksandras Vedernikovas. Yra sukūręs daugelį boso vaidmenų: Votano R. Wagnerio keturių operų cikle „Nibelungo žiedas“, Mefistofelio Ch. Gounod operoje „Faustas“, Roko L. van Beethoveno „Fidelijuje“, Dono Bazilijaus G. Rossini „Sevilijos kirpėjuje“, Figaro W. A. Mozarto „Figaro vedybose“, Kunigaikščio Igorio to paties pavadinimo A. Borodino operoje, Farlafo M. Glinkos operoje „Ruslanas ir Liudmila“, Eskamiljo G. Bizet operoje „Karmen“, Jono Krikštytojo R. Strausso „Salomėjoje“ ir kitus.

Zenta buvo vienas pirmųjų didelių Sandros Janušaitės vaidmenų, kurį ji sukūrė 2004 m. Iki 2013 metų S. Janušaitė buvo LNOBT solistė, 2013–2015 m. – Eseno operos teatro narė. Šiuo metu vienas ryškiausių Lietuvos sopranų yra laisvai samdoma dainininkė, tačiau saitų su Lietuvos scena nenutraukia. S. Janušaitė dalyvavo neseniai vykusiose LNOBT gastrolėse Izraelyje – dainavo Grafienę W. A. Mozarto operoje „Figaro vedybos“, pavasarį su LNOBT trupe vyko į Lenkiją dainuoti Dezdemonos G. Verdi „Otele“. Taip pat S. Janušaitės repertuare – Tatjana P. Čaikovskio „Eugenijuje Onegine“, Jenufa to paties pavadinimo L. Janačeko operoje, Undinė A. Dvořáko operoje, G. Puccini operų herojės – Madam Baterflai, Liu ir Turandot, Mimi („Bohema“), G. Verdi Luiza („Luiza Miler“), Elvyra („Ernanis“), R. Wagnerio Zyglinda („Valkirija“), Elza („Lohengrinas“) ir kt.

Lapkričio 26 d. „Skrajojančiame olande“ taip pat dainuos solistai Egidijus Dauskurdis, Rafailas Karpis. Diriguos Robertas Šervenikas.

2015 11 20
Beata Baublinskienė

Naujienlaiškio prenumerata

Loading