Pradžia
en

Po koncerto Vilniuje Zubinas Mehta diriguos Miunchene ir Tel Avive

Izraelio filharmonijos orkestro koncertui Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre rugsėjo 18 d. diriguosiantis vienas garsiausių pasaulio dirigentų Zubinas Mehta į Lietuvą atvyksta pirmą kartą. Po koncerto Vilniuje jis pradės rengtis koncertui Miuncheno filharmonijoje, kur prie dirigento pulto pakeis vasarą Anapilin išėjusį dirigentą Loriną Maazelį. O dar po keleto dienų Tel Avive pradės naują Izraelio filharmonijos orkestro (IFO) sezoną.

Pirmą kartą Lietuvoje viešėsiantis Zubinas Mehta diriguos įvairią ir sudėtingą programą. Drauge su IFO ir koncertą papuošiančia operos primadona Violeta Urmana bus atliktos arijos iš Giuseppe’s Verdi operų „Don Karlas“ ir „Trubadūras“, nuostabi Dalilos arija iš Camille’o Saint-Saënso operos „Samsonas ir Dalila“. Orkestras grieš Wolfgango Amadeus Mozarto Simfoniją Nr. 40, g-moll (KV550), Richardo Strausso (kurio 150-ąsias gimimo metines mini visas pasaulis) simfoninę poemą „Herojaus gyvenimas“ ir Izraelio kompozitoriaus Paulio Ben-Haimo Simfoniją Nr. 1. „Psalmė“.

Po koncerto Vilniuje Z. Mehta pradės ruoštis pasirodymui su Miuncheno filharmonijos orkestru, mat spalio 3 d. dirigento laukia koncertas, kuriame jis pakeis šią vasarą Anapilin iškeliavusį savo gerbiamą kolegą, vieną iš didžiųjų mūsų laikų dirigentų, Loriną Maazelį (1930–2014). O su savo vadovaujamu Izraelio filharmonijos orkestru Z. Mehta vėl susitiks spalio 6 d., kai Tel Avive pradės šio orkestro naująjį 2014-2015 m. sezoną.

Dirigento labai laukiamas yra jo biografijoje penktasis Naujųjų metų koncertas su Vienos filharmonijos orkestru 2015-ųjų sausio 1 d. Iki tol garsiuosius naujamečius koncertus Z. Mehta dirigavo 1990, 1995, 1998 ir 2007 m. O vasarį jis rengiasi diriguoti „Aidą“ Milano „La Scala“ teatre.
Iš praėjusio sezono įvykių bene maloniausias – Berlyno „Staatskapelle“ garbės dirigento vardas, iškilmingai suteiktas Z. Mehtai vasario 10 d.

Šių metų kovą ir balandį Izraelio filharmonijo orkestras gastroliavo JAV. Prieš koncertą „Carnegie Hall“ salėje „New York Times“ rašė apie Z. Mehtą, kad kaip ir daugelis patyrusių dirigentų jis savo reputaciją pelnė diriguodamas „kertinį“ simfoninės muzikos repertuarą: vėlyvojo romantizmo gigantų A. Brucknerio, P. Čaikovskio ir G. Mahlerio muziką.
Tame pat straipsnyje cituojamas Z. Mehta save vadina „labai įsitraukusiu žmogumi“, kuriam rūpi visuomeniniai ir politiniai reikalai: „Daugelis mano kolegų nėra tokie. Bet aš turiu savo nuomonę apie tai, kas vyksta ir kas turėtų vykti.“
Būdamas Indijos pilietis (gimė 1936 m. Bombėjuje) ir sykiu labai mylėdamas savo istorinę tėvynę Izraelį, Z. Mehta vis dėlto nevengia kritikuoti Izraelio politikos Artimuosiuose Rytuose: „Aš nevengiu kritikuoti šalies, kurią regiu iš savo asmeninės muzikanto perspektyvos. [...] Bet jie žino, kad aš esu draugas. Gyvendamas demokratinėje aplinkoje, savo nuomonę reiškiu laisvai.“
Nepaisant jo atvirai reiškiamų pažiūrų, kai kuriuos Z. Mehtos diriguojamus koncertus su Izraelio filharmonijos orkestru JAV ir Londone per pastaruosius keletą metų yra piketavę palaikantieji Palestinos politiką. Tačiau Z. Mehta nepraranda pusiausvyros ir blaivaus žvilgsnio net ir radikaliose situacijose.

Zubinas Mehta su IFO bendradarbiauja nuo 1969 m. Nuo 1977 m. jis yra orkestro muzikos vadovas, 1981 m. buvo įvardintas IFO muzikos vadovu visam gyvenimui. Z. Mehta drauge su Izraelio filharmonijos orkestru pristatė tūkstančius koncertų visuose penkiuose žemynuose, įrašė daugybę įrašų. Nuo 1985 m. Zubinas Mehta yra Italijos vasaros festivalio „Maggio Musicale Fiorentino“ muzikos konsultantas ir pagrindinis dirigentas. Jo talentas įvariose pasaulio šalyse buvo įvertintas daugybe apdovanojimų ir premijų. Drauge su broliu Zarinu Mehta dirigentas vadovauja savo tėvo, dirigento Mehli Mehta vardo muzikos fondui Bombėjuje, kuriame daugiau nei 200 vaikų semiasi žinių apie Vakarų klasikinę muziką.

Naujienlaiškio prenumerata

Loading