Pradžia
en

Opera vaikams „Zuikis puikis“ – pamokos trukmės

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre spaudos konferencijos metu pristatyta artėjanti premjera – Sigito Mickio kamerinė opera vaikams „Zuikis puikis“ pagal Eduardo Mieželaičio poemą. Spektaklio premjera – kovo 14 ir 15 d. LNOBT Kamerinėje salėje.

„Nauji lietuvių autorių veikalai vaikams Operos ir baleto teatro repertuare nėra kasdienis reiškinys“, – spaudos konferencijos pradžioje sakė LNOBT vadovo pavaduotoja Laima Vilimienė. Ji pabrėžė, kad šis bendras teatro ir Lietuvos kompozitorių sąjungos projektas išties reikšmingas. „Zuikis puikis“ į LNOBT pateko teatro ir Kompozitorių sąjungos 2013 m. inicijuoto konkurso keliu.
„Šis projektas gimė iš poreikio teatrui turėti spektaklį patiems mažiausiems žiūrovams, kuris būtų rodomas Kamerinėje salėje. Konkurso sąlygos buvo labai aiškios“, – sakė L. Vilimienė. Tokiu pat konkurso keliu į LNOBT repertuarą 2009 m. pateko Jono Tamulionio opera „Bruknelė“, ketinama ir ateity skelbti konkursus spektakliams vaikams.

Lietuvos kompozitorių sąjungos pirmininkė Zita Bružaitė pasidžiaugė, kad Kompozitorių sąjunga pastaruoju metu dažnai leidžiasi į kūrybinius nuotykius su bičiuliais, partneriais: „Vieną kartą pakalbėję, pasiraitoję rankoves jau darome. Idėjinis šio sumanymo – naujos kamerinės operos vaikams – debesis pradėjo telktis jau 2012 m. Džiaugiuosi, kad visa tai išsirutuliojo iki gražaus rezultato.“

Operos kompozitorius Sigitas Mickis prisipažino, kad rašydamas muziką galvojo ne tik apie vaikus, bet ir apie tai, kad skambesys būtų įdomus, patrauklus ir vyresnei publikai: „Rašiau taip, kad būtų įdomu ir man, o aš juk – ne vaikas. Taigi muzikos adresatas – visų kartų operos publika“, – sakė autorius.

Dirigentas Juozas Mantas Jauniškis atskleidė, kad pagrindiniai šios operos veikėjai yra... vaikų choras ir aktorius, jiems tenka pagrindinis sceninis krūvis. „Opera parašyta lygių balsų chorui (šiuo atveju vaikų), mecosopranui ir baritonui bei šokančiam ir dainuojančiam aktoriui. Vietoje orkestro gros gana retai sutinkamos sudėties instrumentinis ansamblis – smuikas, violončelė, klarnetas, trombonas, fortepijonas ir mušamųjų grupė. Kiekvieno instrumento tembras ir spalva panaudojami charakterizuojant atskirus veikėjus, nuotaikas, emocijas.“

Spektaklio režisierė Jūratė Sodytė paantrino dirigentui, jog ypač didelė reikšmė čia tenka Zuikio puikio vaidmens atlikėjui ir vaikų chorui: „Medžiaga atlikėjams, vis dėlto, nėra lengva: vaikui būtų perdėm sudėtinga profesionaliai suvaidinti Zuikį puikį, kuris nuolat yra scenoje. Labai džiaugiuosi, kad aktorius Tomas Dapšauskas sutiko dalyvauti pastatyme. Daug užduočių tenka ir vaikų chorui – jie turi dainuoti, vaidinti, šokti, ir visą tai atlikti profesionaliai. Nebuvo lengva dirbti, bet mums pavyko.“

Operoje „Zuikis puikis“ dainuoja LNOBT vaikų operos studijos choras. Anot jo vadovės Samantos Bielskytės, šiems vaikams operos scena nėra naujiena – LNOBT vaikų operos studija dalyvauja operose „Otelas“, „Karmen“ ir kitose, tačiau šį kartą išeiti į pirmą planą buvo tikras iššūkis.

Spektaklyje net septynis vaidmenis atlieka profesionalūs šokėjai. Pasak J. Sodytės, yra susikūręs tam tikras šokėjų, dalyvaujančių repertuarinėse LNOBT operose „Karmen“, „Sevilijos kirpėjas“ ir kitose, branduolys. Šie atlikėjai ir šoks „Zuikio puikio“ spektaklyje: „Esu choreografė, tad judesio, šokio čia bus tikrai daug.“

Scenografas Kristijonas Siparis turėjo pritaikyti LNOBT Kamerinę salę spektakliui, ir šios užduoties ėmėsi gana džiugiai: „Šitą erdvę pažįstu nuo pat vaikystės. Augau A. Vienuolio gatvėje, pamenu, kai čia dar buvo pasažas, kuriame būriuodavosi jaunimas, o čigonai pardavinėjo kvaišalus... Žinoma, jų nepirkau. Tad visai neblogai, kad dabar čia – Kamerinė salė.“

Spektaklio kostiumai, pasak dailininkės Neringos Keršulytės, atspindi šiandieninės mokyklos vaikų socialinius vaidmenis – tai rokeriai, riedutininkai, pamaivos ir t. t. Kita vertus, kostiumuose atsispindi ir personažų savybės – Lapės, Kopūsto, Lakštutės ir kitų.

Spektaklį rengia kelios atlikėjų sudėtys. Dainuos jauni operos solistai Vilija Mikštaitė ir Aistė Miknytė (Griežtoji mokytoja) bei Rokas Šveisteris ir Šarūnas Šapalas (Griežtasis mokytojas). Zuikio puikio vaidmenį greta T. Dapšausko rengia aktoriai Tomas Pukys ir Laurynas Sventickas.
Spektaklio šviesų dailininkas Justas Jackevičius.

„Zuikio puikio“ trukmė – kaip pamokos mokykloje: nuo 40 min iki valandos. Tikslinė auditorija – 3–7 metų vaikai, tačiau mielai laukiami visų amžiaus grupių žiūrovai.

Beata Baublinskienė
2015 03 10

Agentūros ELTA (Martyno Ambrazo) ir LNOBT (Martyno Aleksos) nuotraukos.

Naujienlaiškio prenumerata

Loading