success Galima peržiūrėti krepšelį
Pradžia
en
{{cart.item_count}}

Tuščias krepšelis

Krepšelis

Opera „Borisas Godunovas“ – šių dienų politikams

Spalio 24 d. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras vienintelį kartą šį sezoną rodo Modesto Musorgskio operą „Borisas Godunovas“. Spektaklyje caro tragedija perkeliama į mūsų dienas, suteikiant jai šiuolaikinio „power game“ – kovos dėl valdžios – skambesio. Tad pamatyti operą teatras ypač kviečia politinių partijų atstovus bei... TV laidų kūrėjus, mat paskutinė operos scena vyksta televizijos studijoje.

Galbūt pažvelgę į itin spalvingai nutapytą savo atspindį mene, politikai geriau suvoks ir viešajame gyvenime dažnai nuvertinamos kultūros reikšmę?

M. Musorgskio 1873 m. sukurta opera pagal Aleksandro Puškino dramą leidžiasi naujoviškai interpretuojama. Net tokia konkreti šių dienų Lietuvos gyvenimo aktualija, kaip politinė įtampa su Rusija, siekia bent Boriso Godunovo laikus (nors istorinės aplinkybės, žinoma, skyrėsi: 17 a. pradžioje Rusijoje tvyrojo didžioji sumaištis, badas, Abiejų Tautų Respublikos kariuomenės siaubė net Maskvą, LDK didikai rėmė Dmitrijų Apsišaukėlį ir t. t.).

Vis dėlto bendrąja prasme „Borisas Godunovas“ yra pasakojimas apie valdžios mechanizmą. Pasak režisieriaus N. Trelinskio: „Kaip iš pradžių jis mus aukštai iškelia ir kaip iš ten krentama. Caras Borisas yra tragiška asmenybė. Ši opera yra pasakojimas apie valdovą, kuris įsivaizduoja, kad dėl gero tikslo – savo, valstybės, kenčiančios liaudies labui – galima įvykdyti vieną vienintelį nusikaltimą. O vėliau atsiriboti nuo jo ir sukurti gėrio imperiją.“

Tačiau moralinė kaina ne visada pakeliama. Įdomu, kad tragiškoji operos atomazga perkeliama į televizijos studiją. „Šiandien iš esmės tai, ko nerodo televizija, apskritai neegzistuoja. Tačiau niekada nežinai, ar tai, kas ten rodoma, yra tiesa,“ – sako režisierius.
TV studijoje liaudies kvailelis Jurodivas – čia tapęs roko žvaigžde – dainuoja savo dainelę Borisui apie nužudytą caraitį ir prašo išmaldos pinigėlio. Studijoje – politinių debatų metu – vyksta ir bojarinų maištas prieš Borisą, prožektorių šviesoje caras miršta.

Šiuolaikinės „Boriso Godunovo“ intepretacijos pasaulio operos teatruose – ne naujiena. LNOBT scenoje spektaklio veikėjus įkūnys Liudas Norvaišas (Borisas), Edmundas Seilius (Grigorijus – Dmitrijus Apsišaukėlis), Mindaugas Zimkus (roko žvaigžde tapęs Jurodivas), Vytautas Bakula (Pimenas), Julija Karaliūnaitė ir Ernestas Brazovskij (Boriso vaikai Ksenija ir Fiodoras), Jovita Vaškevičiūtė (Šeimininkė), už valkataujančių vienuolių Varlaamo ir Misailo vaidmenis „Operos Švyturius“ pelnę Arūnas Malikėnas ir Rafailas Karpis, Boriso oponentus – kunigaikštį Šuiskį ir dūmos djaką Ščelkalovą – įkūnysiantys Audrius Rubežius ir Arvydas Markauskas, Ramūnas Urbietis (Mitiucha), taip pat Eugenijus Vasilevskis, Eugenija Klivickaitė, Aurimas Raulinavičius. Diriguos Robertas Šervenikas.

2013 10 16

Naujienlaiškio prenumerata

Loading