success Galima peržiūrėti krepšelį
Pradžia
en
{{cart.item_count}}

Tuščias krepšelis

Krepšelis

Minime kompozitoriaus Jurgio Gaižausko jubiliejų

Šiais metais minima Jurgio Gaižausko (1922–2009) - kompozitoriaus, smuikininko, dirigento, kultūros ir meno veikėjo, 90-ies metų sukaktis. Daugelis prisimena J. Gaižauską kaip energijos kupiną žmogų, nuolat dalyvaujantį televizijos transliuojamose įvairiose muzikinėse programose, su smuiku rankose diriguojantį dainų šventėse ar griežiantį kapelų koncertuose. Taip pat, kaip J. Tallat-Kelpšos aukštesniosios muzikos mokyklos dėstytoją, pasak dirigento Martyno Staškaus, visada malonų, su plačia jaunatviška šypsena.
1969 m. J. Gaižauskui suteiktas nusipelniusio kultūros ir švietimo darbuotojo, 1974 m. nusipelniusio meno veikėjo garbės vardai. 1979 m. kompozitorius pelnė Jono Švedo premiją, 1986 m. Lietuvos SSR valstybinę premiją. 1994 m. apdovanotas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu. 2000 m. tapo Telšių garbės piliečiu.
J. Gaižauskas yra sukūręs per 500 instrumentinių ir per 600 vokalinių įvairaus žanro kūrinių: 3 operas, 3 operetes, 7 simfonijas, 3 uvertiūras, 9 siuitas, 2 simfonines poemas, 5 styginių kvartetus, 9 sonatas smuikui ir fortepijonui, 6 sonatas kitiems instrumentams, 5 koncertus, 4 rapsodijas, kantatų, choro ir solo dainų, muzikos teatrui, radijui ir vaikams.
Ypač populiari J. Gaižausko opera vaikams „Buratinas“. Jos spektakliu spalio 27 d. kompozitoriaus sukaktis bus paminėta Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Sukurta 1969 m. ir tais pačiais metais pastatyta teatre, ši opera buvo pirmoji ir ilgą laiką vienintelė lietuviška opera vaikams. Perstatytas 1985 m. „Buratinas“ rodomos iki šiol. Pats kompozitorius yra pažymėjęs: „Ši opera vis dar scenoje todėl, kad joje yra ryškių melodijų. Be to, puikus, skambus Anzelmo Matučio libretas, o ir pats siužetas geras. Labai svarbu rasti raktą į vaiko širdį, jam artimą temą. O čia dar scenoje ir patys vaikai veikia, nugali visas kliūtis, pasiekia laimę...“
Tęsiant parodų organizavimo teatro fojė tradiciją surengta J. Gaižausko sukakčiai skirta operos „Buratinas“ paroda. 2012 10 26 

Naujienlaiškio prenumerata

Loading