Pradžia
en

LNOBT sveikina Modestą Pitrėną pelnius Nacionalinę premiją

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras sveikina dirigentą Modestą Pitrėną pelnius 2012 metų Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją. Aukščiausias dirigento įvertinimas yra ypač džiugus teatrui, mat šių metų rugsėjį LNOBT įvyko Modesto Pitrėno parengto baleto „Tristanas ir Izolda“ pagal Richardo Wagnerio muziką premjera. M. Pitrėnas yra šio pastatymo muzikos vadovas. Taip pat jis LNOBT diriguoja operas „Meilės eliskyras“ ir „Valkirija“.

Diriguoti R. Wagnerį, kurio 200-ąsias gimimo metines netrukus – 2013-aisiais – minės visas muzikinis pasaulis, yra iššūkis kiekvienam dirigentui. Lietuvoje R. Wagnerio opera „Tristanas ir Izolda“ niekuomet nebuvo atliekama. Nors choreografo Krzysztofo Pastoro sukurtame balete skamba simfoniniam orkestrui (be balso) pritaikytos operos ištraukos, kurias papildo to pat kompozitoriaus parašytos „Penkios Wesendock dainos“, tokia didesne apimtimi „Tristano ir Izoldos“ muzika pas mus dar nėra skambėjusi.
Prieš baleto premjerą M. Pitrėnas sakė: „Ši partitūra kiekvienam orkestrui yra iššūkis, juo labiau mūsų regione, kur Wagneris gena retas. Tad kiekvienas susitikimas su Wagneriu praturtina orkestrą, jo skambesį, suvokimą, kvėpavimą, štrichus, dinamiką.“

„Tristanas ir Izolda“ nėra pirmas M. Pitrėno susidūrimas su R. Wagnerio muzika. Dar 2007 m. LNOBT statant operą „Valkirija“ jis buvo dirigento Jaceko Kasprzyko asistentas, o vėliau perėmė spektaklių dirigavimą. Jau tuomet kritikų pastebėtas M. Pitrėno gebėjimas aprėpti kūrinio muzikinę visumą, išgauti ir subtilius orkestro skambesius, ir užauginti reikiamas kulminacijas. Nuolat pabrėžiamas dirigento puikus stiliaus pojūtis ir muzikavimo įtaigumas.

2013 m. balandžio 19–26 d. LNOBT rengiamoje Richardo Wagnerio savaitėje Modestas Pitrėnas diriguos baletą „Tristanas ir Izolda“ (19 d.) ir operą „Valkirija“ (20 d.).

Šį sezoną dirigentą išvysime ir prie Gaetano Donizetti operos „Meilės eliksyras“ dirigento pulto (vasario 13 d.). M. Pitrėnas yra ir šio 2008 m. sukurto pastatymo muzikos vadovas. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre M. Pitrėnas taip pat yra dirigavęs Rachel Portman operą vaikams „Mažasis princas“ (2007 m., pastatymo muzikos vadovas), baletus „Raudonoji Žizel“ ir „Graikas Zorba“.

2012-12-11

Naujienlaiškio prenumerata

Loading