success Galima peržiūrėti krepšelį
Pradžia
en
{{cart.item_count}}

Tuščias krepšelis

Krepšelis

Kviečia IX tarptautinis operos seminaras „Opera ir visuomenė“

Spalio 4 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre vyks IX tarptautinis operos seminaras „Opera ir visuomenė“. LNOBT Raudonojoje fojė nuo 11 val. ryto muzikos ir teatro kritikai, tyrinėtojai iš Slovėnijos, Jungtinės Karalystės, Latvijos ir Lietuvos kalbės apie įvairialypius operos ir visuomenės – operos ir publikos, operos ir žiniasklaidos, operos ir architektūros – ryšius.

Šį rudenį sukanka 40 metų, kai LNOBT pradėjo savo veiklą dabartiniuose rūmuose A. Vienuolio gatvėje Vilniuje. Ta proga kasmet rengiamą operos seminarą teatras skyrė platesnei temai „Opera ir visuomenė“. Koks operos teatro socialinis vaidmuo? Kodėl opera laikoma tradiciškumo citadele, o šiuolaikiniai kūriniai – iššūkiu teatrui ir publikai? Kokią įtaką teatro įvaizdžiui daro teatro pastatas, jo architektūra? Pagaliau, kas yra operos teatras visuomenei – pramoga, kultūros lopšys, visuomeninio etiketo dalis?

Klausytis seminaro kviečiami visi norintys. Renginys nemokamas. Seminaras vyks lietuvių ir anglų kalbomis su vertimu. Susidomėjusius kviečiame registruotis iki spalio 2 d. imtinai elektroniniu paštu zurnalas@opera.lt arba telefonu (8 5) 261 04 93.
Pageidaujantiems bus išduodami klausytojų pažymėjimai. Tokiu atveju registruojantis prašome nurodyti šią informaciją:
• dalyvio vardas ir pavardė,
• atstovaujama institucija,
• kontaktiniai duomenys (e-adresas, pašto adresas, telefonai).

Centrinį seminaro pranešimą pakviestas skaityti operos kritikas ir antropologas iš Slovėnijos Vlado Kotnikas. Savo pranešime „Socialinės operos galios“ („Opera’s Social Powers“) remdamasis keleto nedidelių Europos operos teatrų pavyzdžiais, V. Kotnikas ketina parodyti, jog opera visuomet atlieka keletą „vaidmenų“ visuomenėje – „kaip socialinių interesų ir konfliktų vitrina, kaip įvairaus tapatinimosi ir socialinio išskirtinumo įtvirtinimo simbolis“ ir pan.

Į seminarą taip pat atvyksta britų žurnalo „Opera“ redaktorius Johnas Allisonas ir Latvijos dienraščio „Diena“ kultūros apžvalgininkė Inese Lūsiņa. J. Allisonas pateiks savo samprotavimus apie operos ir žiniasklaidos santykį pranešime „Kritika ir kritikavimas: opera ir žiniasklaida šiandien“ („Critics and criticising: opera and the media today“) bei pasisakys šiuolaikinių veikalų gyvavimo operos teatruose klausimu. I. Lūsiņa pasisakyme „Opera ir politika: Latvijos nacionalinės operos atvejis“ nušvies per pastaruosius metus Rygoje įvykusius pokyčius operos pasaulyje.

Teatro rūmų 40-mečio proga pranešimą „Apie LNOBT architektūrą“ pristatys architektė Lada Markejevaitė.

Tradiciškai rengiama didžioji seminaro diskusija „Šiuolaikinė opera konservatyviai publikai?“ bus skirta seminaro išvakarėse, spalio 3 d., rodomos Onutės Narbutaitės operos „Kornetas“ aptarimui bei apskritai šiuolaikinių veikalų gyvavimo klausimui. Mat po seminaro vakare (spalio 4 d.) LNOBT rodys kitą savo repertuaro lietuvišką veikalą – Giedriaus Kuprevičiaus baletą „Čiurlionis“.

IX tarptautinis operos seminaras yra LNOBT projekto „Opera ir visuomenė“ dalis. Projekto vadovė – LNOBT gen. direktoriaus pavaduotoja Laima Vilimienė. Koordinatoriai – Beata Baublinskienė (programos sudarymas, kontaktai), Nerijus Masevičius (vadyba), Laūra Karnavičiūtė (kontaktai, vertimas). Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.


PROGRAMA
2014 m. spalio 4 d.
LNOBT Raudonoji fojė

10.30–11.00 Registracija
11.00–11.15 Atidarymas

Opera ir visuomenė
11.15–12.15 Vlado Kotnik (Slovenija, Primorskos universitetas). Socialinės operos galios
12.15–13.00 Lada Markejevaitė (Lietuva, Vilniaus Gedimino technikos universitetas). Apie LNOBT architektūrą. Minint LNOBT rūmų 40-metį

13.00–13.30 Kavos pertraukėlė

Opera ir viešoji nuomonė
13.30–14.10 John Allison (Jungtinė Karalystė, žurnalas Opera). Kritika ir kritikavimas: opera ir žiniasklaida šiandien
14.10–14.40 Inese Lūsiņa (Latvija, dienraštis Diena). Opera ir politika: Latvijos nacionalinės operos atvejis
14.40–16.00 Diskusija Šiuolaikinė opera konservatyviai publikai? Onutės Narbutaitės Kornetas

***

Spalio 3 d. – 18.30 Onutės Narbutaitės opera Kornetas. Dirigentas Robertas Šervenikas, režisierius Gintaras Varnas, scenografė Medilė Šiaulytytė, kostiumų ir grimo dailininkas Juozas Statkevičius, vaizdo projekcijos Rimo Sakalausko, choreografė Elita Bukovska (Latvija). Dainuoja: Tomas Pavilionis (Kornetas), Jovita Vaškevičiūtė (Grafienė, Markizas), Rita Petrauskaitė (pirmą kartą Sapnų mergaitė), Liudas Norvaišas (Generolas), Jonas Sakalauskas (Korneto antrininkas, Rilke) ir kiti.

Spalio 4 d. – 18.30 Giedriaus Kuprevičiaus baletas Čiurlionis. Choreografas Robert Bondara (Lenkija), dirigentas Juozas Mantas Jauniškis, scenografija ir kostiumai Dianos Marszałek, Julijos Skrzyneckos (Lenkija), šviesų dailininkas Maciej Igielski (Lenkija), vaizdo projekcijos Ewos Krasuckos (Lenkija). Šoka: Genadij Žukovskij (Čiurlionis 1), Marius Miliauskas (Čiurlionis 2), Anastasija Čumakova (Sofija Kymantaitė), Rūta Juodzevičiūtė (Marija), Olga Konošenko (Bronislava), Mantas Daraškevičius (Eugenijus Moravskis), Kipras Chlebinskas (Mirtis) ir kiti.
 

Beata Baublinskienė
2014 09 29 

Naujienlaiškio prenumerata

Loading