Pradžia
en

Kompozitorius Vytautas Barkauskas (1931–2020). In memoriam

Kompozitorius Vytautas Barkauskas (1931–2020). In memoriam

„Manau, kiekvienas geras menininkas yra bent šiek tiek romantikas, siekiantis idealo, besiveržiantis į jį, nors ir žinantis, kad pasiekti tą absoliutą neįmanoma“, – rašė pats kompozitorius.

„Legenda apie meilę“, kurios premjera 1975 m. kovo 29 dieną (taigi prieš 45-erius metus) pasirodė tuo metu dar neseniai duris atvėrusiuose naujuose Operos ir baleto teatro rūmuose, taip ir liko vienintele V. Barkausko sukurta opera. Libretą jai pagal Nazimo Hikmeto dramą parašė Vlada Mikštaitė, pati ir režisavusi operos pastatymą. Premjeros muzikos vadovu tapo dirigentas Jonas Aleksa, scenografiją sukūrė dailininkė Regina Songailaitė-Balčikonienė.

„Ilgos žiemos naktys dirigentų kambaryje, tūkstančiai cigarečių, kibirai kavos ruošiant partitūrą repeticijoms, jų metu ir po repeticijų. Tai buvo antrasis spektaklis naujame LNOBT pastate (po Vytauto Klovos „Ave Vita“). Labai bloga teatro akustika – mums iškilusi viena pagrindinių problemų. Norėjome, kad orkestras gerai skambėtų, neužgožtų solistų. Neturėjau patyrimo muzikiniame teatre – tai pirmoji mano opera... Jaučiausi galintis visiškai pasikliauti dirigento skoniu, profesionalumu ir maksimaliai kruopščiu darbu. Tomis dienomis ir naktimis mes, koreguodami partitūrą, turėjome viską įrašyti į kiekvieno orkestranto partiją“, – vėliau liudijo kompozitorius.

Iš pradžių likimas buvo jo operai palankus: „J. Aleksa, neminint daugybės repeticijų, dirigavo „Legendą apie meilę“ 27 kartus mažiau nei per du sezonus! Tai tikrai daug. Ir publikos būdavo pilna. Opera tapo repertuarine. Dalyvavo puikūs solistai: Gražina Apanavičiūtė, Valentinas Adamkevičius, Giedrė Kaukaitė, Rimantas Siparis ir daugelis kitų“, – džiaugėsi V. Barkauskas.

Deja, sėkmė „Legendai apie meilę“ greitai atsuko nugarą: „Netikėtai mirus pagrindinio Ferchado vaidmens atlikėjui tenorui V. Adamkevičiui, o Virgilijui Noreikai jau anksčiau atsisakius dainuoti (gal negalėjo), opera buvo gyva palaidota. Liko tik nekokybiškas darbinis jos įrašas, keletas nuotraukų, nespėta net nufilmuoti televizijai“, – apgailestavo kompozitorius.

Nepaisant to, ir žiūrovai, ir buvę teatro kolegos šiltai atsimena vienintelę V. Barkausko sukurtą operą. Dabar ir pats jos autorius pavirto lietuviškosios muzikos istorijos legenda... Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras nuoširdžiai liūdi dėl V. Barkausko netekties ir reiškia užuojautą kompozitoriaus artimiesiems.

Naujienlaiškio prenumerata

Loading