success Galima peržiūrėti krepšelį
Pradžia
en
{{cart.item_count}}

Tuščias krepšelis

Krepšelis

Joną Katakiną prisimenant: „Tai buvo mąstantis, baletą įsimylėjęs artistas“

Joną Katakiną prisimenant: „Tai buvo mąstantis, baletą įsimylėjęs artistas“

Spalio 16-ąją garsiam baleto artistui Jonui Katakinui (1950–2005) būtų suėję 70 metų. Ta proga spalio 2 d. 16 val. LNOBT Raudonojoje fojė rengiamas vakaras, skirtas šiai simbolinei sukakčiai.

„Tai buvo mąstantis, fanatiškai baletą įsimylėjęs artistas. Šokdama scenoje turėjau ne vieną puikų partnerį, bet Jonas Katakinas buvo ypatingas. Nors buvo labiau patyręs už mane, tačiau visada be galo korektiškas. Ir tuo pačiu reiklus – ne tik sau, bet ir partnerei... O labiausiai laimingas būdavo jausdamas, kad pasirodymas ar spektaklis mums pavyko“, – teigia ilgametė J. Katakino scenos partnerė Loreta Bartusevičiūtė-Noreikienė. 

Kartu su J. Katakinu ši primabalerina apkeliavo nemažai pasaulio scenų. „Mes abu mėgome šiuolaikinę choreografiją: užtenka prisiminti tokius baletus, kaip „Pieta“, „Fedra“ ar „A proba“.  Jis  buvo be galo artistiškas Mandarinas Bélos Bartóko balete „Stebuklingas mandarinas“ ir dar įspūdingesnis Kareninas Rodiono Ščedrino balete „Ana Karenina“. Karenino vaidmenį J. Katakinas šoko ir su garsiąja Maja Pliseckaja, kuri po pasirodymo Vilniuje pakvietė lietuvį kartu pasirodyti ir ypatingame, 100-ajame „Anos Kareninos“ spektaklyje Maskvos Didžiajame teatre.

Koks Jonas buvo teatre ir baleto salėje? Niekada nepraleisdavo progų pabendrauti su choreografu, nuodugniai išsiaiškinti, koks ir kodėl turėtų būti scenoje jo kuriamas personažas. Stengėsi ir savarankiškai gilintis – daug skaitė, gerbė filosofiją, pats mėgo cituoti filosofines mintis. Pamenu, kai abu galiausiai apsisprendėme tapti diplomuotais baleto pedagogais, Jonas stebėjosi, kad Muzikos ir teatro akademijoje jam dėsto buvę jo mokiniai...

Prisimenu ir paskutinį susitikimą, kai Jonas atėjo į mano pamoką baleto salėje, stebėjo ją iš šalies, o galiausiai priėjo „porai žodžių“. Ir pasakė, kad šokdami drauge mes nemažai vienas iš kito išmokome... Ir padėkojo už kartu scenoje praleistus metus. Tada tie žodžiai, pats jo atėjimas atrodė keistas. Prasmė atsiskleidė netrukus, kai Lietuvą apskriejo tragiška žinia apie Jono  pasitraukimą iš gyvenimo“, – pasakoja L. Bartusevičiūtė-Noreikienė.

Savo prisiminimais ji dalinsis ir J. Katakino atminimo vakare, kuriame taip pat dalyvaus choreografas Jurijus Smoriginas, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos direktoriaus pavaduotojas baleto ugdymui Eligijus Butkus, LNOBT baleto direktorė Rūta Butvilienė ir LNOBT baleto meno vadovas Martynas Rimeikis. Nuotoliniu būdu išgirsime garsių praeities šokėjų, kuriuos J. Katakinas savo laiku sėkmingai rengė tarptautiniams baleto konkursams, Rūtos Jezerskytės, Eglės Špokaitės ir Mindaugo Baužio prisiminimus. Vakarą ves šokio kritikas, prof. dr. Helmutas Šabasevičius.

Įėjimas į J. Katakino atminimo vakarą laisvas. Viename iš Raudonosios fojė stendų bus galima apžiūrėti parodą, skirtą šios žymios baleto asmenybės sceninei veiklai. 

Naujienlaiškio prenumerata

Loading