success Galima peržiūrėti krepšelį
Pradžia
en
{{cart.item_count}}

Tuščias krepšelis

Krepšelis

Dozė optimizmo LNOBT scenoje – miuziklo „Kandidas“ premjera

„Kandidas, arba optimizmas“ – taip vadinosi 18 amžiaus prancūzų mąstytojo Voltero satyrinė novelė. 1956 m. Niujorko Brodvėjuje įvyko Leonardo Bernsteino miuziklo „Kandidas“ premjera. 2012 metų kovo 2 ir 3 d. šis miuziklas pirmą kartą nuskambės Lietuvoje, Nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Kodėl miuziklas, kodėl „Kandidas“? Pasak naujojo pastatymo muzikos vadovo Martyno Staškaus, ironiški Voltero teiginiai apie jo laikus  puikiausiai tinka ir mūsų lietuviškajai realybei. Pagal autorių sumanymą kalbiniuose miuziklo intarpuose galima laisvai improvizuoti, tad galbūt išgirsime įdomių minčių apie dabartinę Lietuvos realybę... Juolab kad tekstai išversti į lietuvių kalbą ir truputį „aktualizuoti“ rašytojo Herkaus Kunčiaus.

Tiesa, dainuojama bus angliškai, tačiau melodingosios L. Bernsteino muzikos, vos miuziklui pasirodžius tapusios itin populiaria, verta klausytis originalo versija. Dainuos plačiai žinomi solistai – Edmundas Seilius, Joana Gedmintaitė, Vytautas Juozapaitis, Laima Jonutytė, Regina Šilinskaitė, Audrius Rubežius, Arūnas Malikėnas, Egidijus Dauskurdis, Rafailas Karpis, Liudas Norvaišas. Dalyvaus ir aktorius Vytautas Rumšas.

O kuo čia dėtas optimizmas? „Kad ir kaip būtų blogai, sakai, kad yra gerai“, – teigia vienas iš miuziklo veikėjų. Mums, rytų europiečiams, tokia filosofija turėtų būti puikiai suprantama. Juolab kad kita miuziklo veikėja, Senoji ponia, kūrinio siužete ir yra išeivė iš Rytų Europos. Ir tai nenuostabu – garsusis amerikiečių dirigentas ir kompozitorius L. Bernsteinas buvo išeivių iš Ukrainos sūnus.

L. Bernsteino „Kandidas“ – antrasis miuziklo pasirodymas Lietuvos operos ir baleto teatre po Viačeslavo Ganelino „Baltaragio malūno“, 1979 m. pastatyto kaip baletas. Tiesa, pats L. Bernsteinas „Kandidą“ vadino operete, taip norėdamas pabrėžti kūrinio sąsajas su europietiškąja tradicija. Vis dėlto europiečiams ši muzika siejasi pirmiausia su amerikietiškojo miuziklo skambesiu.  

Šį kartą išgirsime koncertinį – arba pusiau koncertinį – atlikimą, mat tam tikra minimali režisūra, šviesų scenografija kuriama. „Tačiau tokia versija įteisinta paties kompozitoriaus“, – sako M. Staškus. – „1989 m. Leonardas Bernsteinas pats dirigavo Londono „Barbican“ salėje koncertinės versijos premjerą, po kurios „Kandidas“ išpopuliarėjo visoje Europoje.“ O nuo šiol, tikėkimės, jis taps populiarus ir Lietuvoje. Kviečiame į premjerą!

Naujienlaiškio prenumerata

Loading