Pradžia
en

Atkakliausių operos gerbėjų liūtis iš Valdovų rūmų kiemo neišbaidė

Atkakliausių operos gerbėjų liūtis iš Valdovų rūmų kiemo neišbaidė

Šventinį vakarą Valdovų rūmų Didžiajame kieme skambėjo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro atlikėjų pristatyta italų kompozitoriaus Amilcare Ponchielli opera „Lietuviai“.

Šios operos, pasakojančios apie didvyriškas lietuvių kovas su kryžiuočiais, libretas sukurtas Adomo Mickevičiaus poemos „Konradas Valenrodas“ motyvais.

Šventinį vakarą nuo scenos Valdovų rūmų kieme žodį taręs kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas pabrėžė, kad, iškėlęs asmens įsipareigojimo savo valstybei idėją, poetas tapo įrašytas ir pasaulio operos istorijon: „Nuo viduramžių iki dabarties, nepaisant įvairiausių išbandymų, kuriuos patiriame ir šiandieną, čia ir dabar, išlieka lietuviškosios tapatybės konstantos. Tarp jų – įsitikinimas, kad geriausiai savo gyvenimą kurti ir tvarkytis savo žemėje gebame patys. Žinoma, kai tą atsakomybę prisiimame, kai jos nevengiame, kai siekiame kurti gyvenimą Lietuvoje kuo geriau ir sąžiningiau“, – kalbėjo M. Kvietkauskas.

Pirmosios premjeros 1874 m. sulaukusi Milano „La Scala“ teatre, italų kompozitoriaus A. Ponchielli (1834–1886) opera „Lietuviai“ po gero šimtmečio, 1981 m., buvo pristatyta Čikagos lietuvių operoje. Ten jos itališką libretą į lietuvių kalbą išvertė garsus poetas Stasys Santvaras. 1991 m. Čikagoje ta pati opera nuskambėjo dar kartą, ir tai buvo pirmasis kartas po geležinės uždangos griuvimo, kai kartu su JAV lietuvių atlikėjais spektaklį kūrė iš nepriklausomos Lietuvos pakviesti profesionalūs menininkai: dirigentas Vytautas Viržonis, režisierius Eligijus Domarkas, dailininkė Janina Malinauskaitė, solistai Irena Milkevičiūtė ir Virgilijus Noreika.

Lietuvoje opera „Lietuviai“ pirmą kartą atlikta 2009 m. Trakų pilyje, švenčiant Lietuvos vardo paminėjimo istoriniuose šaltiniuose tūkstantmetį. Ir tuomet, ir šių metų liepos 6-ąją Valdovų rūmų kieme Aldonos vaidmuo patikėtas LNOBT solistei Sandrai Janušaitei. Aldonos vyro, atkaklaus kovotojo Valterio partiją šįkart lietuviškai dainavo italų-belgų tenoras Mickaelis Spadaccini.

Lietaus nepabūgę, į koncerto rengėjų išdalintus neperšlampančius lietpalčius įsisupę žiūrovai Valdovų rūmų kieme plojo ir kitiems operos atlikėjams – Vytautui Juozapaičiui, Liudui Norvaišui, Arūnui Malikėnui. Žinoma, ir dirigentui Gintarui Rinkevičiui, kurio batutos mostams šventinį vakarą pakluso LNOBT simfoninis orkestras (vyr. dirigentas Ričardas Šumila) bei LNOBT choras (meno vadovas Česlovas Radžiūnas).

Tikimasi, kad A. Ponchielli opera „Lietuviai“ Valdovų rūmų kieme skambės kasmet ir ši opera taps nauja muzikine Valstybės dienos minėjimo tradicija.

Naujienlaiškio prenumerata

Loading