Pradžia
en
Opera

DON KARLAS

Gegužės 13, 2022 Gegužės 14, 2022
LNOBT Didžioji salė
4 veiksmų (2 dalių) opera italų kalba. Trukmė 3 val.
DON KARLAS

Kūrėjai

KOMPOZITORIUS
Giuseppe Verdi
MUZIKOS VADOVAS IR DIRIGENTAS
Pierre Vallet
DIRIGENTAS
Martynas Staškus
REŽISIERIUS
Günter Krämer
KOSTIUMŲ DAILININKĖ
Isabel Ines Glathar
REŽISIERĖ STATYTOJA
Jūratė Sodytė
CHORO MENO VADOVAS
Česlovas Radžiūnas

Giuseppe’s Verdi opera „Don Karlas" – vienas reikšmingiausių teatro pastatymų ir, nepaisant itin prieštaringų nuomonių, – labai stipraus poveikio spektaklis. O ar galėtų būti kitaip? Juk G. Verdi „Don Karlas", priskiriamas „didžiosios operos“ (grand opera) žanrui, yra stiprus veikalas ne tik nuostabia muzika, bet ir istorinių personažų charakteriais, dramatišku siužetu.

Statytojai, kurdami savąją šios operos versiją, taip pat pasirinko ne iliustratyvų dramos perteikimą, tačiau siekė atskleisti pačius giliausius jos klodus. Pagrindinis režisieriaus tikslas buvo įsigilinti į G. Verdi veikalą ir atsisakyti operą nuo pat 19 a. Paryžiaus scenos lydinčių klišių. Šiame pastatyme Günteris Krämeris pateikė netikėtų sprendimų ir sąsajų: kūrėją paveikė ir inspiravo roko kultūros žvaigždės Davido Bowie priešmirtinė
atsisveikinimo žinutė – dainos „Blackstar" vaizdo klipas ir jo prasmės.

2016 m. spektaklio kūrėjai pelnė 3 Auksinių scenos kryžių apdovanojimus – geriausiu metų režisieriumi paskelbtas Günteris Krämeris, taip pat įvertinti Herbertas Schäferis (už geriausią scenografiją) ir mecosopranas Eglė Šidlauskaitė (už Eboli vaidmenį).

Paskutinė pastarojo sezono operos premjera LNOBT – Giuseppe Verdi opera Don Karlas – vienas reikšmingiausių teatro pastatymų, ir nepaisant itin prieštaringų nuomonių  – labai stipraus poveikio spektaklis. O ar galėtų būti kitaip? Juk G. Verdi Don Karlas – priskiriamas „didžiosios operos“ (grand opera) žanrui – yra stiprus veikalas ne tik nuostabia muzika, bet ir istorinių personažų charakteriais, dramatišku siužetu. Statytojai, sukurę savąją šios operos versiją, taip pat pasirinko ne iliustratyvų dramos perteikimą, tačiau siekė atskleisti pačius giliausius jos klodus. Don Karlą Lietuvos operoje pastatė originaliu sceniniu mąstymu pasižymintis iškilus vokiečių režisierius Günteris Krämeris, daugelyje pasaulio teatrų diriguojantis Pierre’as Vallet ir scenografas ir dramaturgas Herbert Schäfer.
G. Verdi Don Karlo premjera įvyko 1867 m. Paryžiuje, opera sukurta pagal Friedricho Schillerio pjesę.  Šioje Schillerio dramoje glūdėjo tai, ko Verdi ieškojo savo vėlyvosioms operoms, – palikęs teatrališkas išorines dramas ir romantiškų aistrų kupinus libretus kompozitorius pasuko vidinio tragizmo link; išorinio veiksmo šiuose kūriniuose maža, bet juose siekiama išreikšti vidinius išgyvenimus, tiesos paieškas ir žmoniškumo ilgesį.

Būdamas genialus muzikos dramaturgas, Verdi puikiai suprato, kad politinė Schillerio drama suteikia kur kas mažiau galimybių perteikti žiūrovų taip pamėgtas aistras ir jausmų kolizijas nei šeimos santykių drama. Tad abi jas sujungė į vieną tobulą asmeninių, politinių ir ideologinių konfliktų dramą. Baigęs kurti partitūrą Paryžiaus operai, Verdi tebuvo 53-ejų, bet dar 20 metų jis sugaišo šį kūrinį taisydamas, trumpindamas, čia išimdamas iš jo arijas ar scenas, čia vėl jas grąžindamas… Jokia kita opera neturėjo tiek redakcijų. „Don Karlo partitūroje labai aiškiai girdėti, kuriose vietose Verdi nusilenkė Paryžiaus operos konvencijai, o kur pats buvo savo darbo šeimininkas. Natūraliai kyla klausimas, kaip ši opera būtų skambėjusi, jei jai nebūtų pritaikyti jokie apribojimai. Tai išsiaiškinti pasiryžome mudu su Günteriu. Mes pabandėme įelektrinti operos vyksmą, suteikti draminei kūrinio medžiagai dar daugiau įtampos. Atlikome kai kurias muzikines kupiūras, siekdami sustiprinti muzikos poveikį, taip pat apkeitėme vietomis kai kurias scenas vardan darnesnės įvykių tėkmės. Esame tikri, kad pačiam Verdi ši Don Karlo versija būtų pasirodžiusi artima ir intriguojanti,“- pasakoja dirigentas Pierre Vallet. 
Režisieriaus pagrindinis tikslas taip pat buvo įsigilinti į G. Verdi veikalą ir apvalyti operą nuo pat 19 a. Paryžiaus scenos ją lydinčių klišių. Pasak G. Krämerio, klausantis Don Karlo baleto scenos ir eisenos muzikos nesunku pajusti, kad tai – „tuščia muzika“: „G. Verdi žinojo konvencijas ir rašė šias scenas Paryžiaus buduarui. Jis parengė aštuonias šios operos versijas, tai rodo, kad jis nebuvo patenkintas rezultatu, kūrinio forma.“

Šiame pastatyme G. Krämeris pateikė ir netikėtų sprendimų ir sąsajų. Režisierių paveikė ir inspiravo roko kultūros žvaigždės Davido Bowie priešmirtinė atsisveikinimo žinutė – dainos Blackstar vaizdo klipas ir jo prasmės. Dirbant su Don Karlu, kurio viena centrinių scenų – Ispanijos inkvizicijos surengta autodafė, Blackstar įvaizdžiai tapo savotišku atspirties tašku. 
Visos šios inspiracijos spektaklyje kuria maksimaliai paveikų reginį. Spektaklio režisierius Günter Krämer ir scenografas Herbert Schäfer Auksinių scenos kryžių 2016 apdovanojimuose tapo laureatais. 

Premjera 2016 m. kovo 4 d.

Naujienlaiškio prenumerata

Loading