Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras ruošiasi šventinei premjerai – gruodžio 31 d. bus parodytas naujas Johanno Strausso operetės „Šikšnosparnis“ pastatymas. Pasak LNOBT generalinio direktoriaus Gintauto Kėvišo, sutinkant Naujuosius scenoje norisi matyti šventišką, lengvą, įspūdingą spektaklį. Jį kuriantys statytojai ir atlikėjai šį antradienį vykusioje spaudos konferencijoje pristatė savo darbą, tačiau nelinkę buvo atskleisti visų paslapčių. Tik scenoje puikavosi išrikiuoti spalvingi dailininkės Agnės Kuzmickaitės kurti kostiumai.
Spektaklio šviesų dailininko Levo Kleino apšviesti moterų choro kostiumai juodoje scenoje kūrė paslaptingą nuotaiką, kurios neskubėjo išsklaidyti premjeros kūrėjai.
Režisierius Gediminas Šeduikis užsiminė, kad statytojams labai magėjo išnaudoti nemenkas technines scenos galimybes, kurias šiame teatre jau dešimtmetį dirbdamas režisierių asistentu G. Šeduikis puikiai pažįsta. „Šikšnosparnis“ bus pirmasis originalus jaunojo režisieriaus darbas LNOBT, tačiau jau du spektaklius („Liučija di Lamermur“ ir „Čigonų baronas“) jis yra pastatęs Kaune. Pasak G. Šeduikio, „Šikšnosparnyje“ netrūks netikėtumų, tačiau kokia gi staigmena, jei apie ją paskelbi iš anksto?
Scenografas Andu Dumitrescu (Rumunija) sakė, kad turi net stabdyti savo vaizduotę, išnaudojant scenos galimybes. Taip pat padėkojo visiems, kas prisideda prie spektaklio kūrimo, bet plačiajai publikai lieka šešėlyje.
Kostiumų dailininkė A. Kuzmickaitė bene plačiausiai leido pažvelgti į būsimojo spektaklio paslaptis – mat scenoje matėme jos kurtus moterų choro kostiumus. Solisčių kostiumai dar tobulinami siuvykloje – jie turėtų būti itin efektingi. Beje, ant „Šikšnosparnio“ kostiumų nutūps A. Kuzmickaitei būdinga detalė – drugeliai.
Apie „Šikšnosparnio“ muziką kalbėję dirigentas, spektaklio muzikos vadovas Martynas Staškus ir solistai buvo gerokai atviresni. M. Staškus apibūdino rengiamą „Šikšnosparnį“ kaip atstovaujantį naujos kartos požiūriui į šią operetę. Tai nebus sušiuolaikintas pastatymas, greičiau – tradicinės operetės stilizacija. Vis dėlto, jei prisimenate 1980 m. „Šikšnosparnio“ pastatymą (kurtą dirigento Jono Aleksos ir režisierės Vlados Mikštaitės), vertėtų kiek atsiriboti nuo jo ir į naująjį spektaklį eiti be išankstinių nuostatų.
Pačioje muzikoje niekas nesikeis, nebent… Operetės 2 veiksme vykstančios puotos metu sumanytas parodyti koncertas, kuriame gali dainuoti ir klasikos, ir pop atlikėjai. Ir kaskart puotos (ir spektaklio) svečiai gali būti vis kiti. Kita vertus, „Šikšnosparnio“ muzika, pasak dirigento, dainininkams keliamų vokalinių užduočių požiūriu prilygsta operai. Šios muzikos lengva klausytis, bet nėra paprasta ją atlikti.
Pagrindinį Rozalindos vaidmenį repetuojanti Regina Šilinskaitė yra dainavusi ankstesniame, J. Aleksos ir V. Mikštaitės, pastatyme (tik tuomet ji buvo Adelė). R. Šilinskaitė savo personažo – vyro apgaudinėjamos, bet jį vis tiek mylinčios žmonos – nelaiko komišku. O jos plevėsa vyrą, Aizenštainą, vaidinantis Audrius Rubežius tikina, kad operetė šį kartą Aizenštainui gerai nesibaigs (ar Rozalinda atleis savo vyrui?).
Sumanią Rozalindos kambarinę Adelę vaidinanti jauna solistė iš Latvijos Gunta Davidčuka dainuos ir kalbės lietuviškai.
Šį kartą remiamasi originalia J. Strausso „Šikšnosparnio“ versija, kur pagrindinę Aizenštaino partiją dainuoja tenoras (A. Rubežius). Bet įdomumo ir vietinės tradicijos dėlei, šį vaidmenį, kaip yra įprasta, atliks ir baritonas. Dainuos jaunas solistas Jonas Sakalauskas.
Spektaklį rengia net trys atlikėjų sudėtys, be minėtų solistų – tai Viktorija Miškūnaitė ir Julija Stupnianek (Rozalinda), Jurgita Lopetaitė ir Irena Zelenkauskaitė (Adelė), Arūnas Malikėnas ir Ramūnas Urbietis (Falkė), Kęstutis Alčauskis, Tomas Pavilionis ir Edmundas Seilius (Alfredas), Jovita Vaškevičiūtė, Inesa Linaburgytė ir Romualda Suchocka (Orlovskis), Laura Zigmantaitė ir Julija Karaliūnaitė (Ida), Egidijus Dauskurdis ir Vytautas Bakula (Frankas), Rafailas Karpis ir Vytautas Kurnickas (Blinda).
Tikslios konkrečių spektaklių sudėtys išaiškės tik prieš pat premjerą. „Šikšnosparnis“ taip pat bus rodomas sausio 3, 4 ir 5 d., vasario 2 d., balandžio 11, 27 d. ir gegužės 10 d.