success Galima peržiūrėti krepšelį
Pradžia
en
{{cart.item_count}}

Tuščias krepšelis

Krepšelis

Garsaus prancūzų orkestro maršrute Vilnius – tarp Europos didmiesčių

Jau šiandien, vasario 14–ąją, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre pirmą kartą koncertuos vienas iš trijų geriausių Prancūzijoje, Nacionalinis Tulūzos Kapitolijaus orkestras. Vadovaujamas vieno ryškiausių naujosios kartos dirigentų, „absoliučiu Paryžiaus publikos favoritu“ vadinamo Tugano Sokhievo, ir drauge su žymiąja vyresniosios kartos pianiste Elisabeth Leonskaja garsusis orkestras į Lietuvos sostinę atvyksta iš Varšuvos. Iš Vilniaus kolektyvo koncertų maršrutas nusidrieks į Rygą, Taliną, vėliau – į Vieną ir Miuncheną.

Koncerto Vilniuje išvakarėse Nacionalinis Tulūzos Kapitolijaus orkestras grieš Varšuvos filharmonijoje. Čia šis prancūzų muzikinės kultūros ambasadorius atliks beveik identišką programą, kaip ir Lietuvoje: skambės nuotaikinga Hectoro Berliozo uvertiūra „Korsaras“, polėkio kupinas Roberto Schumanno Koncertas fortepijonui ir orkestrui a–moll. Tik vietoje spalvingųjų Modesto Musorgskio „Parodos paveikslėlių“ lenkų publikai atlikėjai siūlo P. Čaikovskio Ketvirtąją simfoniją. Beje, Kapitolijaus orkestro koncertas rengiamas Varšuvos filharmonijos programos „Pasaulio orkestrai“ ir „Didieji fortepijono koncertai“ rėmuose.

Šv. Valentino dieną dovanojęs išskirtinį koncertą Vilniaus melomanams, jau kitą vakarą, vasario 15 d., Tulūzos Kapitolijaus orkestras ir pianistė Elisabeth Leonskaja muzikuos Rygos Didžiojoje gildijos salėje. Čia koncertas rengiamas kaip baigiamasis festivalio „Saxophonia“ renginys, tad į programą įtraukta C. Debussy Rapsodija saksofonui ir orkestrui (vietoje H. Berliozo „Korsaro“). Saksofonas, be abejo, skambės ir viename iš M. Musorgskio „Parodos paveikslėlių“.

Vasario 17 d. Taline, „Estonijos“ koncertų salėje atlikėjai publikai pateiks Varšuvoje skambėjusią programą, o vilnietiškasis variantas bus pakartotas garsiojoje Vienos „Musikverein“ salėje vasario 23 d. Beje, aplink šį koncertą Tugano Sokhievo vadovaujamas Tulūzos Kapitolijaus orkestras atliks ir kitą programą (vasario 22 ir 24 d.) – drauge su garsiąja operos soliste Olga Borodina bei kitais solistais austrų publikai pateiks didingą Hectoro Berliozo kūrinį „Fausto pasmerkimas“.

Koncertų turą orkestras užbaigs vasario 25 d. Miuncheno filharmonijos salėje. Tiesa, vietoje E. Leonskajos su orkestru pasirodys smuikininkas Sergejus Chačaturianas, o programoje skambės J. Brahmso Koncertas smuikui ir H. Berliozo „Fantastinė simfonija“.

Vienas iš ryškiausių prancūzų muzikinės kultūros ambasadorių, Nacionalinis Tulūzos Kapitolijaus orkestras, gyvuoja jau 80 metų. Savo žydėjimą pasiekė vadovaujamas dirigento Michelio Plassono, kuris prie orkestro vairo stovėjo nuo 1968 iki 2003 metų. Dabar M. Plassonas yra orkestro „garbės dirigentas“.
EMI firmoje orkestras padarė įrašų su tokiais menininkais kaip Angela Gheorghiu, Roberto Alagna, Thomas Hampsonas, Susan Graham ir kiti. Orkestras šiuo metu aktyviai įrašinėja firmoje „Naïve Classique“.

Dabartinis Nacionalinio Tulūzos Kapitolijaus orkestro vyriausiasis dirigentas Tughanas Sokhievas, Sankt Peterburgo valstybinės konservatorijos auklėtinis, išvedė kolektyvą į pasaulinius vandenis. Kaip rašo Vokietijos spauda, T. Sokhievas priklauso „paklausiausiems“ naujosios kartos dirigentams, jis muzikuoja su geriausių orkestrų „Crème de la Crème“ (grietinėle): Berlyno ir Vienos filharmonijos orkestrais, Čikagos simfoniniu, Londono filharmonijos, Leipcigo „Gewandhaus“ orkestrais ir kt.
T. Sokhievas taip pat yra Velso nacionalinės operos pagrindinis dirigentas, nuo 2010 m. – „Deutsches Symphonie-Orcheter Berlin“ meno vadovas ir vyr. dirigentas. 

Elisabeth Leonskaja seka didžiųjų praeities pianistų pėdomis. Ji dalijosi scena su tokiais orkestrais kaip Niujorko ir Berlyno filharmonijų. Kurtas Masuras, seras Colinas Davisas, Christophas Eschenbachas, Christophas von Dohnanyi, Kurtas Sanderlingas, Maris Jansonas, Jurijus Temirkanovas – tai tik dalis dirigentų, su kuriais pianistei teko bendradarbiauti. Laurus prestižiniuose Enescu, Margarite’os Long ir Karalienės Elžbietos konkursuose Tbilisyje gimusi E. Leonskaja pelnė dar studijuodama Maskvos konservatorijoje, o 1978 m. emigravusi iš Sovietų Sąjungos įsitvirtino Europos muzikos scenoje kaip itin savita atlikėja.

2013-02-14

Naujienlaiškio prenumerata

Loading