success Galima peržiūrėti krepšelį
Pradžia
en
{{cart.item_count}}

Tuščias krepšelis

Krepšelis

Baleto mainų reikšmė – ne tik meninė

Jau netrukus, gruodžio 4–5 d., Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre publika išvys Lenkijos nacionalinio baleto spektaklį „Laiko aidai“. „Į Vilnių atvežame trijų vienaveiksmių baletų vakarą. Tokie spektakliai čia rodomi retai, tad žiūrovus turėtų sudominti vakaras, kuriame yra ne viena siužetinė linija, bet – trys skirtingi baletai“, – sako Lenkijos nacionalinio baleto vadovas Krzysztofas Pastoras.

Gastroliniai Lenkijos nacionalinio baleto pasirodymai yra dalis LNOBT ir Varšuvos didžiojo teatro kultūrinių mainų programos, kurią globoja abiejų šalių Prezidentai Dalia Grybauskaitė ir Bronisławas Komorowskis.

„Džiaugiuosi Lietuvos ir Lenkijos baleto trupių mainais. Pajuskime prasmingą kultūros galią vienyti skirtingas tautas ir kultūras!“, – renginio pasveikinime rašo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

LNOBT lapkritį Varšuvos didžiajame teatre rodė baletus „Barbora Radvilaitė“ ir „Čiurlionis“. Pasak LNOBT generalinio direktoriaus Gintauto Kėvišo, lenkų publika labai šiltai priėmė lietuvių pasirodymus.

„Tai nėra eilinės gastrolės. Tai mūsų baleto prisistatymas Varšuvoje ir Lenkijos nacionalinio baleto prisistatymas Lietuvoje,“ – sako G. Kėvišas. – „Tokio masto kūrybinis apsikeitimas turi ne tik kultūrinę, bet ir platesnę politinę prasmę. Panašaus lygio mainai prieš keletą metų buvo vykdomi su Estijos nacionaline opera. Rengiant ir vykdant mainus ir anuomet, ir dabar dalyvavo abiejų šalių Kultūros ministerijos, ambasados.
Ypatingą LNOBT ir Lenkijos nacionalinio baleto mainų reikšmę pabrėžia ir abiejų šalių Prezidentų globa. Ji pakelia šį projektą į aukštesnį lygmenį ir yra svarbi abiem teatrams.“

Lenkijos nacionalinį baletą ir LNOBT baleto trupę vienija ir jų vadovo, garsaus dabarties choreografo K. Pastoro asmenybė. Pasak jo, tokie mainai yra labai naudingi trupių šokėjams: „Tai galimybė geriau susipažinti tarpusavyje, išvysti kitos trupės darbą. Tačiau svarbiausia, kad žiūrovams suteikiama galimybė išvysti naujų darbų.“

„Varšuvoje buvo didelis susidomėjimas Lietuvos baleto spektakliais. Jų pasirinkimą lėmė temos bei statytojai. „Barbora Radvilaitė“ yra Lietuvos menininkės Anželikos Cholinos baletas, jo tema yra artima tiek lietuviams, tiek lenkams. Baletu „Čiurlionis“ norėjome priartinti šio didžio lietuvių menininko asmenybę Lenkijos publikai, be to, spektaklį kūrė lenkų choreografas Robertas Bondara.“

Lenkijos nacionalinio baleto trupė atliks amerikiečio Williamo Forsythe’o, brito Ashley Page’o ir paties K. Pastoro baletus.
K. Pastoras: „Forsythe’as yra bene svarbiausias XX ir XXI a. sandūros choreografas, pakeitęs baleto veidą, šokio estetiką apskritai. Jo „Artefact Suite“ – tai šiuolaikinis baletas, čia šokama su puantais, tačiau ypač modifikuojama vizualioji pasirodymo pusė.“

Savo baletą „Moving Rooms“ K. Pastoras pristatė kaip neoklasikinį: „Dominuojantis elementas yra šokėjų kūnai ir apšvietimas. Pabrėžiamas šokėjų fiziškumas, išlavintas kūnas, gebėjimas judesiu išreikšti emocijas“.
„Manau, kad „Laiko aidai“ turėtų sudominti šiuolaikinį žiūrovą,“ – apibendrino K. Pastoras.

Vilniuje šoks vedantieji Lenkijos nacionalinio baleto solistai Marta Fidler, Maksimas Voitiulas, Yuka Ebihara, Aleksandra Liashenko, Vladimiras Yaroshenko, Emilija Stachurska ir kiti. Išvysime šokant ir mūsų publikai pažįstamus Pawelą Koncewojų, Mariją Žuk ir netgi „Čiurlionio“ choreografą Robertą Bondarą.

Po šių mainų ketinama ir toliau plėtoti meninį LNOBT ir Varšuvos didžiojo teatro bendradarbiavimą. Perspektyviniuose planuose svarstomos galimybės panašaus spektaklių apsikeitimo tarp LNOBT ir Maskvos didžiojo teatro, mezgami ryšiai su Budapešto ir Prahos operos teatrais bei puoselėjamas tolesnis kūrybinis bendradarbiavimas su Baltijos kaimynėmis – Estija ir Latvija.

2013 03 03

Naujienlaiškio prenumerata

Loading